Inlay/onlay
Stomatologia estetyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej stomatologii.
Nowoczesne rozwiązania coraz lepiej imitują nasze własne tkanki, idealnie odwzorowując kolor oraz kształt zębów naturalnych.
Jednym z proponowanych na przestrzeni ostatnich lat rozwiązań są inlaye i onlaye, które mogą być bardzo dobrą alternatywą dla klasycznych wypełnień wykonywanych z kompozytu.
Inlay i Onlay to rodzaje estetycznych wypełnień w koronach zębów, które z powodzeniem stosuje się do pokrywania dużych ubytków. Ich główną cechą jest możliwość precyzyjnego odwzorowania anatomicznego kształtu zębów (bruzd, guzków, etc.) co ma bardzo pozytywne znaczenie zdrowotne dla Pacjenta.
W celu przygotowania takich wkładów i nakładów, pobiera się od Pacjenta wycisk, który następnie trafia do pracowni protetycznej, gdzie zostanie wykonana praca idealnie pasująca w miejsce planowanej rekonstrukcji.
Jako materiał wykorzystywany do tworzenia inlay/onlay zazwyczaj wykorzystuje się porcelanę (ze względu na jej dobre właściwości wytrzymałościowe), jednak mogą być również wykonane z materiałów kompozytowych, stopów złota, czy też ich kompozycji.
Dlaczego proponujemy rozwiązania typu inlay oraz onlay? Najlepszą odpowiedzią są ich pożądane cechy, które obejmują: wysoką trwałość, odporność na ścieranie, wspaniałą możliwość kształtowania oraz oddawania koloru i przezierności zębów własnych, podatność na nadawanie im idealnie anatomicznego kształtu, etc.
Takie rozwiązania pozwalają na zapobieganie problemom okluzyjnym, co nie tylko wydłuża żywotność wykonanych prac, ale również harmonicznie współgra z pozostałymi zębami w jamie ustnej nie powodując zmian w rozkładzie sił. Dzięki temu zachowujemy prawidłowe relacje w stawie skroniowo-żuchwowym i eliminujemy ryzyko pojawienia się na przestrzeni lat groźnych powikłań.
Dodatkowe informacje o inlay onlay:
– Są stosowane jako uzupełnienia w zębach przedtrzonowych i trzonowych, w miejscach gdzie panują duże siły nagryzania. Dla zębów przednich proponowane są inne rozwiązania protetyczne.
– Mogą być stosowane również do wypełniania ubytków poddziąsłowych, gdzie wykonanie klasycznego wypełnienia nie spełni swojej roli.
– Inlaye i Onlaye swoją twardością, a tym samym trwałością, przekraczają wartości naturalnych tkanek, minimalizując ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia.
– Dzięki polimeryzacji nie powstają w nich mikroszczeliny sprzyjające nawrotom próchnicy.
Jako przeciwskazania do zastosowania tego typu rozwiązań należy wymienić: rozległe ubytki, które swoim poziomem zaawansowania poważnie uszkodziły strukturę zęba – w takiej sytuacji można zastosować wkłady koronowo-korzeniowe.
Z racji na wysoką precyzję wykonania, wkłady typu inlay/onlay są bardziej pracochłonnym rozwiązaniem od klasycznego wypełnienia wykonywanego na jednej wizycie. Jednak zważywszy na ich atuty warto zastanowić się nad ich wyborem.