Ortodoncja
Prawie każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu, który będzie towarzyszył nam przez całe życie. Często dążymy do ideału w postaci idealnie równych, śnieżnobiałych zębów. Jednak należy pamiętać, iż estetyka musi iść w parze z bezpieczeństwem i zdrowiem Pacjenta. Dlatego leczenie ortodontyczne należy dokładnie zaplanować i przeprowadzić w sposób przewidywalny, co da najlepsze efekty na całe życie.
Uzyskanie idealnej harmonii uśmiechu z kształtem twarzy, pozwala na otrzymanie efektów w postaci atrakcyjnego wyglądu, który będzie naturalny. Tylko takie rozwiązanie daje Pacjentom pewność siebie i skutecznie poprawia ich dobre samopoczucie.
Krzywe zęby, to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również zachwianie rozkładu sił panujących w jamie ustnej. Takie zaburzenie w perspektywie czasu powoduje choroby przyzębia (m.in. paradontozę) oraz utrudnia (a czasami nawet uniemożliwia) idealne wyczyszczenie zębów. W efekcie Pacjent jest narażony na gromadzenie się bakterii powodujących m.in. próchnicę czy też nieprzyjemny zapach z ust.
Czy nasze zęby muszą być idealnie proste? Gdzie jest granica pomiędzy estetyką a zdrowiem?
Wykreowany w mediach obraz idealnego uśmiechu (tzw. American Smile) nie zawsze jest jedynym kierunkiem leczenia. Często Pacjenci oczekują poprawy estetyki swojego uśmiechu, zachowując przy tym naturalny wygląd. Pamiętajmy, iż poza zdrowiem najważniejsze jest to, aby nasz uśmiech dawał nam radość i stanowił dla nas narzędzie w relacjach zawodowych, jak i prywatnych. Patrząc na siebie w lustrze, musimy czuć się komfortowo i pewnie. Jednak zawsze kierunek leczenia ma za zadanie poza poprawą estetyki umożliwić prawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego i zabezpieczyć Pacjenta przed niepożądanymi zaburzeniami w jamie ustnej. Tak zaplanowane i przeprowadzone leczenie nie będzie objawiało się napięciem mięśniowym, bólami głowy, czy też zgrzytaniem zębów (bruksizm).
Leczenie ortodontyczne:
Pierwszym etapem jest konsultacja ortodontyczna: w trakcie której lekarz przeprowadza szczegółowe badanie zgryzu i czynności mięśni. W trakcie takiego badania pobierane są wyciski do gipsowych modeli diagnostycznych, na których przeprowadzana jest analiza warunków zgryzowych. Często w ramach uzupełnienia wiedzy diagnostycznej, dotyczącej zastanych struktur tkanek, należy przeprowadzić badanie RTG, które da szerszy obraz ich stanu.
Aparaty ruchome
Jest to rozwiązanie oparte na indywidualnie wykonywanych urządzeniach samodzielnie wkładanych i wyjmowanych przez Pacjenta. W zależności od rodzaju i zakresu leczonej wady proponowane są przez lekarza różne rozwiązania w zakresie aparatów ruchomych.
Budowa takich aparatów składa się z akrylowej płytki oraz metalowych elementów, których zadaniem jest wytworzenie odpowiedniej siły działającej na zęby Pacjenta.
Leczenie aparatami ruchomymi przynosi najlepsze (i najszybsze) efekty w okresie wzrostu dzieci i młodzieży. Wtedy też tkanki lepiej adaptują się do narzuconych zmian i rosnąć pozwalają się kształtować do oczekiwanych rezultatów.
Przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz omawia dokładnie plan oraz czas potrzebny na uzyskanie oczekiwanych efektów. Wizyta konsultacyjna u ortodonty pozwala również na dobranie najlepszej metody leczenia.
Aparaty stałe
W przeciwieństwie do aparatów ruchomych ich osadzenie odbywa się w trakcie wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie po wykonaniu i dopasowaniu zostają trwale osadzone na zębach Pacjenta. Występują w wielu wariantach, w tym również estetycznych, mało widocznych.
Budowa aparatów stałych składa się z wielu zamków osadzanych na powierzchni zębów. W celu ich utwierdzenia wykorzystywane są specjalne kleje, które bezpiecznie osadzają zamki.
Leczenie aparatami stałymi pozwala na osiągnięcie idealnie wysterowanych wyników bez konieczności wprowadzenia w zakresie ich noszenia samodyscypliny u Pacjenta (jak w przypadku aparatów ruchomych).
W naszym gabinecie oferujemy dwa rodzaje zamków: metalowe, które są tańsze (mogą być ubarwione kolorowymi gumkami) lub estetyczne – ceramiczne, znacznie mniej widoczne, gdyż w takim wariancie łuki są wykonywane w kolorze zębów.