Pytania i odpowiedzi
Często zgłaszają się do naszego gabinetu osoby z pytaniami dotyczącymi swoich schorzeń lub dolegliwości, aby poznać możliwe rozwiązania problemu.
Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom przygotowaliśmy listę typowych problemów, w zakresie których regularnie pomagamy Pacjentom.
Dentofobia - czyli lęk przed dentystą
Przeprowadzone badania dotyczące dbania o higienę jamy ustnej pokazują, że aż 39%-42% Polaków zaniedbuje wizyty u stomatologa właśnie z powodu strachu.
Zapoznanie z gabinetem stomatologicznym powinno mieć miejsce od najmłodszych lat i prowadzić do rozpoznawania gabinetu jako naturalnego miejsca i otoczenia, w którym dba się o higienę jamy ustnej.
Niestety najczęściej trauma związana z wizytą u dentysty, wiąże się ze złymi pierwszymi doświadczeniami z gabinetem stomatologicznym, które były dla Pacjenta bolesne (usuwanie zęba, borowanie, leczeniem kanałowe, etc.).
W naszym gabinecie odbudowujemy nie tylko zęby, ale i zaufanie Pacjentów do zabiegów stomatologicznych, które nie będą już kojarzyć się z czymś bolesnym i niekomfortowym.
Przeprowadzamy zabiegi w odpowiednim znieczuleniu, co gwarantuje ich bezbolesność. Dbamy, aby każde leczenie było dla naszych Pacjentów jak najmniej niekomfortowe i bezstresowe. Dzięki minimalizacji ingerencji w zdrowe tkanki skracamy czas gojenia się do minimum i utwierdzamy naszych Pacjentów w przekonaniu, że trauma stomatologicznego leczenia to już tylko historia, która się więcej nie powtórzy.
Stosując indywidualnie dobierane metody znieczuleń i nowoczesne metody leczenia wsparte najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, możemy leczyć bez bólu i obaw nawet osoby o panicznym lęku przed leczeniem.
Pomagamy również naszym Pacjentom w okresie rekonwalescencji (po przeprowadzanych zabiegach), minimalizując dyskomfort na każdym etapie leczenia i gojenia się tkanek.
Zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie z sukcesem pokażemy jak profilaktyka i leczenie zębów, które pozwoli na zadbanie o swoje zdrowie i urodę, przebiega bez bólu, bezstresowo i bez negatywnych emocji.
Ból zęba
Ból może występować z różnym natężeniem: przy nagryzaniu, przeżuwaniu, spożywaniu zimnych lub gorących posiłków czy napoi. Odczuwanie bólu może być spowodowane widocznymi lub niewidocznymi zmianami zęba, korzenia lub wewnętrznymi zmianami w nerwie zęba. Niestety przy zbyt długim zwlekaniu z wizytą u dentysty, niektóre z tych zmian mogą być już nieodwracalne.
Prawidłowa i kompleksowa diagnostyka przyczyny występowania bólu pozwala na skuteczne leczenie jego przyczyny. W naszym gabinecie do diagnostyki wykorzystujemy nowoczesny sprzęt RTG, który pozwala na precyzyjną analizę występowania bólu i jest podstawą skutecznego leczenia przyczyny występowania bólu.
W przypadku występowania bólu zęba odwlekanie wizyty w gabinecie może być przyczyną wystąpienia nieodwracalnych zmian, czy też utraty zęba.
Widoczne plomby
Nieestetycznie wyglądające plomby, to zazwyczaj wynik przebarwień powstałych na przestrzeni lat pod wpływem barwników ze spożywanych pokarmów oraz nieszczelności i uszczerbków w materiale plomby (wypełnieniu).
Pacjenci, którzy mieli zakładane plomby wiele lat temu, mogli mieć zastosowane plomby z materiałów, które nie były w stanie skutecznie imitować wygląd naturalnych zębów. Dzisiejsza stomatologia pozwala na wymianę takich uzupełnień na estetyczne i trwałe.
Dlatego osobom zainteresowanym przywróceniem swojego estetycznego wyglądu (lub u osób które miały w przeszłości zastosowane amalgamatowe plomby) sugerujemy zastąpienie ich nowymi. Taki zabieg jest wykonywany w naszym gabinecie podczas jednej wizyty i jest on bardzo mało inwazyjny. Uzyskiwane efekty estetyczne i zdrowotne pozwalają cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.
Krzywe zęby
Rozwiązaniem zapewniającym uzyskanie estetycznego wyglądu oraz pełnego zdrowia zębów jest nowoczesna ortodoncja. Alternatywą dla osób, które nie chcą nosić aparatu ortodontycznego jest estetyczna odbudowa zębów w postaci licówek, koron pełnoceramicznych lub rekonstrukcja materiałem kompozytowym opartym na nanotechnologii. Z racji, iż leczenie należy zaplanować indywidualnie dla każdego przypadku, to dopiero konsultacja ze stomatologiem pozwoli na wybranie najlepszego rozwiązania zapewniającego uzyskanie prostych, zdrowych i estetycznych zębów.
Wrażliwe na zimno zęby
Odpowiednia diagnostyka pozwala na stwierdzenie poziomu zaawansowania choroby oraz określenia dokładnie przyczyny występowania nadwrażliwości:
- obecność kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej
- osadu
- zapalna dziąseł
- zgrzytania i zaciskania zębów
- nieprawidłowego sposobu mycia zębów
oraz podjęcia na tej podstawie kroków czy też zabiegów skutkujących wyleczeniem choroby i usunięciem dolegliwości.
Brakujący ząb
Brakujący ząb to problem estetyczny i zdrowotny dla każdego Pacjenta. Brak zęba jest widoczny przy każdym uśmiechu, a powstała przerwa ma negatywny wpływ na cały zgryz – przesuwanie się zębów, zanik kości, odsłanianie szyjek zęba, etc.
Odbudowa brakującego zęba może być realizowana na wiele sposobów, w zależności o jego miejsca oraz wymagań czasowych i oczekiwań finansowych Pacjenta.
Każdy przypadek analizujemy i proponujemy indywidualne optymalne rozwiązanie oparte o kilka propozycji, począwszy od mostu ceramicznego, przez uzupełnienia ruchome aż do implantu.
Szpary między zębami
Dla wielu osób szpary i przerwy między zębami stanowią istotny problem estetyczny i powodują skrępowanie podczas uśmiechania się czy rozmów. Szczególnie krępująca i widoczna jest szpara pomiędzy górnymi siekaczami (diastema).
Rozwiązanie tego problemu jest szybkie i estetyczne, a dokonać tego możemy podczas jednej wizyty. Do poprawienia wyglądu i ukształtowania estetycznego uśmiechu wykorzystujemy nowoczesne żywice kompozytowe, a cały zabieg odbywa się podczas jednej wizyty w naszym gabinecie.
Żółte zęby
Aby uśmiech był estetyczny, według kanonów piękna, powinien prezentować się w naturalnie białym kolorze. Niestety wiele czynności lub nawyków (m.in. palenie papierosów, picie kawy, wina, etc.) powoduje z biegiem czasu przebarwienia zębów.
Pozbycie się żółtego koloru zębów i przywrócenie im białego koloru jest procesem, który wykonujemy skutecznie i bezpiecznie w naszym gabinecie od wielu lat.
Pozbywamy się przebarwień i pochodzących z codziennych posiłków barwników osadzających się na szkliwie zębów, za pomocą odpowiednich dobranych żeli, co pozwala na wybielenie zębów i przywrócenie im naturalnego koloru.
Częste bóle głowy
Przyczyną występowania dolegliwości bólowych są bardzo często niewłaściwe warunki zgryzowe, a to oznacza, że zęby dolne i górne nie przylegają do siebie na całej powierzchni. Takie zachwianie równowagi sił powoduje wystąpienie przeciążeń, a w konsekwencji doprowadza do bólu głowy.
Naprężenia powstają podczas snu – ponieważ mięśnie cały czas pracują (chcąc dopasować położenie zgryzu do właściwego ułożenia). Występujące naprężenia i napięcie mięśni powoduje oddziaływanie na staw skroniowo-żuchwowy, co objawia się bolesnym promieniowaniem w okolicach ucha, skroni i oczodołu.
Ból występuje szczególnie po przebudzeniu. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć skurcze mięśni żwaczy i ogólny dyskomfort mięśni twarzy.
W przypadku występowania wyżej wymienionych objawów najlepiej jest skontaktować się z naszym gabinetem, co pozwoli na odpowiednią diagnozę, leczenie i skuteczne zniwelowanie występujących dolegliwości.
Jak często chodzić do dentysty?
Niestety nadal wiele osób odwleka wizytę u stomatologa aż do momentu, gdy poczują dyskomfort lub ból — a przecież lepiej zapobiegać niż leczyć!
Kiedy powinnam/powinienem udać się na wizytę do dentysty?
W przypadku osób dorosłych zalecane są wizyty kontrolne co 5-8 miesięcy (w zależności od indywidualnego przypadku lub przebytego leczenia, Lekarz może zalecić częstsze wizyty).
Dlaczego regularne wizyty kontrolne mają znaczenie?
Nawet najbardziej dbające o higienę jamy ustnej osoby, które systematycznie szczotkują zęby i używają nici dentystycznych oraz płynów, powinny regularnie upewnić się, czy ich dziąsła i zęby są w pełni zdrowe.
Niestety wiele chorób w jamie ustnej rozpoczyna się w sposób całkowicie niewidoczny dla Pacjenta. Nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają na wykrycie nawet zalążków choroby (np. próchnicy) w początkowym stadium, co pozwala na jej szybkie wyleczenie i skuteczne zapobieganie rozwojowi choroby, która doprowadziłaby do konieczności podjęcia leczenia kanałowego czy nawet usunięcia zęba.
Dodatkowym argumentem dla Pacjentów, który przemawia za podjęciem wizyty kontrolnej, jest komfort i spokój. Nikt nie chcę doświadczyć bólu zębów, który zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie.
Nie można również nie wspomnieć o kosztach leczenia, które rosną z czasem odkładania wizyty przy rozwijającym się problemie. Niestety pomimo nowoczesnych rozwiązań w zakresie znieczuleń, które gwarantują bezbolesne przejście przez cały proces leczenia, Pacjenci nadal rezygnują z wizyt (odwołują je) w obawie przed bólem. Inna grupa odwleka kontrole lub leczenie, bo uważa, że jeżeli ząb nie boli, to wszystko z nim w porządku, a to często okazuje się nie być prawdą.
Do profilaktyki, poza kontrolnymi wizytami, zaliczamy również zabiegi stomatologiczne, których celem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób zębów oraz przyzębia (m.in. piaskowanie, lakowanie zębów, lakierowanie, fluoryzacja, etc.).
Zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie z sukcesem pokażemy jak profilaktyka i leczenie zębów, które pozwoli na zadbanie o swoje zdrowie i urodę, przebiega bez bólu, bezstresowo i bez negatywnych emocji.
Złamany ząb
Złamanie zęba może nastąpić w skutek urazu, podczas spożywania posiłków lub nieszczęśliwego wypadku.
Prawie każde złamanie zęba jest bolesne, jednak może być ono widoczne lub niewidoczne. Często w przypadku niewidocznych uszkodzeń dowiadujemy się o złamaniu dopiero podczas spożywania posiłków – gdzie następuje reakcja na temperaturę czy też kontakt z różnymi substancjami (np. słodkimi lub kwaśnymi).
W przypadku gdy podejrzewasz złamanie zęba (i jeśli masz taką możliwość), postaraj się zachować złamane, czy też ukruszone kawałki zęba. Najlepiej zabezpieczyć je wilgotną gazą i skontaktować się ze stomatologiem. Tylko podczas bezpośredniej wizyty można dokonać poprawnej diagnozy i przystąpić do odbudowy powstałego braku lub uszkodzenia.
Dokładne badanie (m.in. zdjęcie RTG) pozwala na właściwe określenie rozległości powstałego ubytku. Niewielkie uszkodzenia możemy odbudować przy pomocy kompozytów lub z wykorzystaniem ocalałych kawałków zęba, natomiast złamania i pęknięcia obejmujące wiele warstw zęba wymagają większej interwencji stomatologicznej i odbudowy w oparciu o korony, mosty czy nawet implanty.
Krwawienie z dziąseł
Podczas codziennych zabiegów higienicznych jamy ustnej należy zwracać uwagę na pojawiające się krwawienie. W przypadku jego wystąpienia w zwiększonej ilości należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem w celu zdiagnozowania problemu.
Wystąpienie krwawienia dziąseł może być spowodowane:
- próchnicą
- obecnością kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej
- nawisającym i nieszczelnym wypełnieniem
- nieprawidłowo dopasowaną koroną
- objawami ubocznego działania leków
- stanami zapalnymi w obrębie ust
- chorobami ogólnoustrojowymi.
Dokładną przyczynę krwawienia określi stomatolog podczas wizyty, podejmując odpowiednie kroki i ustalając plan leczenia. Często do poprawy wystarcza zmiana nawyków w codziennej higienie połączona z regularnymi zabiegami profilaktycznymi.
Nieestetyczny (np. szary) kolor jednego zęba
Różne kolory zębów wyglądają bardzo nieestetycznie. W przypadku wystąpienia koloru szarego zęba można podejrzewać postępującą chorobę, gdyż tak objawia się martwica zęba. Dokładna diagnoza wraz z wykonaniem zdjęcia RTG pozwala na sprawdzenie stanu zęba i kości.
W celu przywrócenia naturalnego koloru zęba konieczne może okazać się leczenie endodentyczne oraz estetyczna odbudowa zęba np. poprzez zastosowanie korony z ceramiki, która poprawia kolor zęba oraz zabezpiecza go przed złamaniem.
Wypadła plomba (wypełnienia estetyczne)
Jeśli plomba wypadła w całości lub we fragmencie, to konieczne jest ponowne wypełnienie zęba, które wykonujemy oczyszczając całą powierzchnię, na którą będziemy nakładać materiał kompozytowy. Kompozyty idealnie imitują naturalny kolor zęba. Odpowiednio dobrany materiał zapewnia długotrwały i estetyczny wygląd na wiele lat, nie ujmując komfortu w życiu codziennym.
Starte (za krótkie zęby)
Wysokość zębów bezpośrednio wpływa na ułożenie się naszej linii uśmiechu. Jeżeli zęby są niedostatecznej długości, to są niewidoczne podczas rozmowy, przez co wyglądamy jakbyśmy ich nie posiadali.
Przyczyną krótkich zębów może być problem ortodontyczny, ich starcie (naturalnie postępujące z wiekiem) lub też choroba okluzyjna (bruksizm-zgrzytanie zębami).
Starcie zębów może występować nawet w młodym wieku, szczególnie u osób żyjących pod wpływem silnego stresu w szkole i pracy.
Osobom narażonym na starcie zębów, zalecamy stosowanie szyn relaksacyjnych. W przypadku gdy zęby zostały już starte, oferujemy ich estetyczną odbudowę.
Nieprzyjemny (nieświeży) oddech
Główną przyczyną nieprzyjemnego oddechu jest zaniedbanie higieny jamy ustnej, której konsekwencją są choroby dziąseł, ich zapalenie czy też rozwój próchnicy. Następstwem zaniedbań może być również paradontoza oraz nieświeży oddech – nazywany fetor ex ore.
Pojawienie się nieświeżego oddechu może również wynikać ze złej diety, nagromadzenia się kamienia nazębnego, a także źle dopasowanej protezy, pod którą pozostają resztki jedzenia.
W celu pozbycia się problemu należy usunąć kamień nazębny, wyleczyć wszelkie ubytki, wyeliminować stany zapalne błony śluzowej oraz choroby dziąseł i przyzębia oraz dbać o codzienną higienę jamy ustnej.
Odsłonięte szyjki zębowe
Diagnozę i leczenie odsłoniętych szyjek zębowych rozpoczyna się od zadbania o higienę jamy ustnej tj. profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego i oczyszczenia zębów z osadów. Zabiegi te ułatwiają leczenie i powrót dziąseł do normalnego i zdrowego stanu.
Pomagamy Pacjentom w odpowiednim doborze szczoteczki do zębów, która musi być adekwatnie miękka, aby nie drażnić dziąseł. Pokazujemy również Pacjentom, w jaki sposób należy szczotkować poprawnie zęby.
W przypadku, gdy szyjki zębowe są odsłonięte w dużym stopniu, konieczna jest wizyta w gabinecie, właściwa diagnoza i dobranie indywidualnej metody leczenia.
Ubytki szkliwa oraz zębiny w okolicach szyjek zębowych należy odpowiednio zabezpieczyć z zachowaniem estetycznego wyglądu materiałem kompozytowym.
Zaciskanie lub zgrzytanie zębami
Zgrzytanie i/lub zaciskanie zębów spowodowane jest zazwyczaj dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Głównym objawem takiego schorzenia jest na początku dyskomfort w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego, ale jego następstwa mogą doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych.
Najczęściej występującą i znaną dolegliwością wynikającą ze zgrzytania zębami i mocnym zaciskaniu szczęki w nocy i w ciągu dnia, jest bruksizm. Przyczyn jego występowania może być wiele, ale jedna z częściej spotykanych, to reakcja naszego organizmu na stres.
Odpowiednie rozpoznanie warunków zgryzowych oraz zaburzeń zwarcia Pacjenta pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i usunięcie następstw (m.in. trzasków w stawach przy zamykaniu i otwieraniu ust, wyeliminowanie bólu przy ziewaniu, dolegliwości przy szerokim otwarciu ust, zniwelowanie ograniczonego otwierania ust, a także eliminacje bólu w okolicy ucha, szyi czy za oczami).
Prawidłowe leczenie pozwoli też na wyeliminowanie bólu głowy podobnego do migrenowego, zniweluje zaburzenia słuchu, szumy w uszach czy też bolesność mięśni twarzy.